ŞTIRI

Acasă / Ştiri / Știri din industrie / Ghid de cumpărare pentru plapumă: greutate umplutură, GSM, dimensiuni și aprovizionare cu ridicata

Ghid de cumpărare pentru plapumă: greutate umplutură, GSM, dimensiuni și aprovizionare cu ridicata

Oct 12, 2026

Un comerciant cu amănuntul european aprobă un eșantion de plapumă de 300 g/mp în iunie, recomandă 5.000 de bucăți în octombrie și constată în februarie că mărfurile se simt considerabil mai subțiri decât eșantionul aprobat. Greutatea de umplere imprimată pe lista de ambalare este identică. Ceea ce s-a schimbat a fost suprafața umpluturii, distanța dintre cusături utilizate pe linia de matlasare și cât de mult a fost relaxată țesătura coajă înainte ca umplutura să fie suflată.

Această singură poveste explică de ce cumpărarea inserturilor de plapumă merge prost atât de des. Produsul pare simplu, o geantă umplută și matlasată, dar aproape fiecare reclamație de calitate se retrage la trei specificații care sunt ușor de lăsat vagi: greutatea umpluturii și toleranța acesteia, construcția carcasei și densitatea cusăturii. Fixați cele trei în scris înainte de a negocia prețul și majoritatea argumentelor dispar înainte ca containerul să fie încărcat.

Acest ghid acoperă opțiunile de umplere a plapumei, gamele GSM și TOG, țesăturile și cusăturile învelișului, dimensiunile standard pe piețele din SUA, Marea Britanie, UE și Australia, verificările de aprovizionare pentru importatori și cumpărători angro, comportamentul la spălătorie și întrebările pe care le pun cel mai des echipele de cumpărare.

Specificați greutatea umpluturii cu o toleranță, construcția cochiliei și densitatea cusăturii în scris înainte de preț; acele trei variabile decid dacă o reordonare se potrivește cu eșantionul aprobat.

Ce contează ca un insert de plapumă într-o fișă de specificații

O inserție de plapumă, vândută și ca inserție interioară de pilota, inserție de cuvertură sau inserție de pilota, este stratul umplut care oferă căldură. În majoritatea programelor de export, nu are imprimare decorativă și este proiectat fie pentru a fi folosit în interiorul unei huse de pilota detașabilă, fie pentru a sta direct deasupra dormitorului, sub o cearșaf de sus. Pe harta obișnuită a site-ului unui furnizor de textile pentru casă, inserțiile de pilota se află alături de cuverturi, pilote și cuverturi de pat, iar diferența dintre aceste categorii se referă mai ales la înveliș și la utilizarea prevăzută, mai degrabă decât la umplutura în sine.

Cumpărătorii folosesc frecvent termenii în mod interschimbabil, iar acest obicei provoacă erori de specificare. O cuvertură este în mod normal matlasată cu o coajă imprimată sau decorativă și vândută ca produs independent. O inserție de pilota este un strat simplu sau solid vândut ca sursă de căldură pentru o husă separată. O pilota sau cuvertura este, în general, mai ușoară și se întinde pe părțile laterale ale patului ca decor. O pătură nu conține deloc umplutură. Dacă pe o comandă de cumpărare scrie o plapumă, dar fotografia de referință arată o cuvertură imprimată, fabrica va cita un alt produs, iar cumpărătorul va primi ceva care nu se potrivește cu planul de vânzare cu amănuntul.

Comparație orientativă a formatelor de pat umplut; Greutățile de umplere variază în funcție de piață, sezon și poziționarea retailerului.
Format Cochilie tipică Se vinde cu husa Greutate indicativă de umplere Utilizare principală
Inserție de pilota Alb simplu, rezistent la puf sau microfibră Husa se vinde separat 150-600 g/m² Acasă, hotel, marcă privată
Mângâietoare Imprimat sau solid, matlasat Folosit asa cum a fost vandut 200-400 g/m² Comert cu amanuntul si seturi de cadouri
Cuvertură sau cuvertură Imprimat, brodat sau dantela Nu 100-250 g/m² Stratificare decorativă
Set cuvertură de pat Matlasat sau lipit cu ultrasunete Nu 80-200 g/m² Cuvertură de pat cu tavă de pernă

Urmează două consecințe practice. În primul rând, insertul și capacul său ar trebui să fie citate și dimensionate ca o pereche, deoarece dimensiunile insertului, buclele de colț și finisajul marginii determină dacă capacul atârnă corect și rămâne pe loc. În al doilea rând, deoarece insertul este rar vizibil la vânzarea cu amănuntul, cumpărătorii pot muta bugetul de la tipărire și ambalare și pot trece la calitatea de umplere și cusătură fără a deteriora aspectul setului finit. Acea realocare este de obicei în cazul în care ratele de achiziție repetă sunt câștigate.

Tratează inserția de plapumă și husa ei ca un set de specificații și cheltuiește bugetul vizibil pe umplutură și cusături, mai degrabă decât pe decor.

Opțiuni de umplere cu inserții de plapumă și cât vă costă fiecare

Alegerea umplerii determină raportul căldură-greutate, comportamentul de spălare, profilul alergenilor și, foarte adesea, mai mult de jumătate din costul debarcat. O fabrică poate schimba materialul cochiliei într-o săptămână; schimbarea umplerii înseamnă de obicei o nouă comandă de achiziție pentru materie primă și o nouă rundă de eșantionare.

Puf și umplutură cu pene

Grupurile de puf captează aerul mai eficient decât orice fibre filate, motiv pentru care o inserție de puf de 400 g/m² poate fi la fel de caldă ca o inserție din poliester de 550 g/m². Puterea de umplere este măsura obișnuită și variază între aproximativ 550 și 800 de inci cubi pe uncie pentru așternuturile comerciale, cu numere mai mari însemnând grupuri mai mari și mai elastice. Rapoarte puf-pene, cum ar fi 80/20 sau 75/25 descriu amestecul; mai multe pene înseamnă mai multă greutate și mai puțină loft pentru aceeași căldură. Puful necesită o înveliș strâns, rezistent la puf și, pentru construcții premium, pereți cu deflector, mai degrabă decât linii simple de pilota, altfel umplutura migrează către colțuri într-un singur sezon.

Preocupările legate de alergeni se referă în principal la acumularea de praf și reziduurile de proteine ​​din pene, motiv pentru care umpluturile spălate și tratate sunt comercializate ca hipoalergenice. Pentru cumpărătorii care doresc un puf asemănător cu puf, fără profil de alergen sau volatilitatea prețurilor, un program de puf tratat sau un program alternativ de puf cu puf, de obicei, se potrivește mai bine.

Luxury Winter Comforter Hypoallergenic Down Consolat de iarnă de lux puf hipoalergenic Funcție: Conceput pentru a oferi o căldură excepțională în timpul lunilor cele mai reci, acest confort de iarnă creează un sanctuar confortabil care reține eficient căldura corpului în timp ce... Vizualizare produs →

În cazul în care un comerciant cu amănuntul vinde atât o umplutură naturală, cât și o alternativă sintetică, cele două produse ar trebui să fie prelevate unul lângă altul la aceeași greutate de umplutură. Clienții le compară la raft, iar diferența de loft sub același GSM este cea care justifică diferența de preț din catalog.

Microfibră de poliester și umpluturi alternative cu puf

Fibra conjugată goală siliconată rămâne calul de bătaie al inserturilor de pilote exportate. Denierul și lungimea tăieturii controlează modul în care se comportă umplutura: denierul mai fin oferă o mână mai moale, în timp ce fibra mai grosieră și ondulată rezistă mai bine la compresie în timpul utilizării repetate. Avantajele sunt controlul GSM consistent, capacitatea de spălare la mașină, lipsa problemelor de alergen și costul previzibil. Compensația este recuperarea mansardei, deoarece umplutura sintetică se aplatizează treptat sub greutatea corporală și ambalarea în vid. Cumpărătorii care circulă pe rute maritime lungi ar trebui să confirme raportul de compresie utilizat la ambalare și să permită recuperarea mărfurilor înainte de afișarea cu amănuntul.

Umpluturi din bumbac, lână și amestecuri

Vatelia de bumbac se simte mai grea pentru aceeași căldură, dar respiră bine, ceea ce se potrivește piețelor umede și clienților cărora le displace mâna netedă a umpluturii sintetice. Cu excepția cazului în care vatelia este perforată cu ace sau lipită cu rășină, se poate aglomera în timpul spălării. Lâna oferă un management puternic al umidității și este populară în programele europene de fibre naturale, deși are nevoie de o spălare mai blândă și de protecție împotriva molii în depozit. Amestecurile de bumbac și poliester, sau microfibră cu o proporție mică de puf, sunt modalități comune de a echilibra simțul mâinii în raport cu costul.

Umpluturi de mătase și de specialitate

Inserțiile din ață de mătase sunt ușoare, care reglează temperatura și scumpe și, de obicei, poartă instrucțiuni pentru spălarea manuală sau curățarea uscată. Amestecurile de bambus și viscoză sunt comercializate ca răcoritori, iar umpluturile din păr de cămilă sau din amestec de cașmir apar în gamele premium de iarnă. Acestea sunt programe de nișă cu volume mai mici, cerințe mai stricte de eșantionare și timpi de livrare mai lungi pentru materia primă.

Alegeți umplutura înaintea carcasei: puful oferă cel mai bun raport căldură-greutate, dar necesită construcția deflectoare, în timp ce microfibra tolerează spălarea comercială și oferă cel mai previzibil GSM.

Greutatea umplerii, GSM, TOG și căldura de care are nevoie de fapt un cumpărător

Greutatea umplerii este exprimată în grame pe metru pătrat, calculată pe suprafața inserției, mai degrabă decât pe unitate. O inserție de 220 x 240 cm la 300 g/m² conține, prin urmare, aproximativ 1,58 kg de umplutură, care este un număr util atunci când verificați o cotație în raport cu un preț al materiei prime. Toleranțele contează mai mult decât se așteaptă majoritatea cumpărătorilor: plus sau minus 5 la sută este o alocație comercială obișnuită, iar un furnizor care cotează plus sau minus 10 la sută vă vinde efectiv două produse diferite într-o singură expediție.

Comerțul cu amănuntul din Europa și Marea Britanie utilizează adesea TOG în loc de GSM, unde aproximativ 4,5 TOG corespunde unei greutăți de vară, 10,5 TOG primăvara și toamna și 13,5 TOG iarna. Scalele nu sunt perfect interschimbabile, deoarece țesătura și cusăturile învelișului afectează, de asemenea, reținerea căldurii, așa că un tabel de conversie este mai degrabă un punct de plecare decât o garanție a echivalenței.

Greutatea indicativă a umplerii plapumei în funcție de mediul de dormit (gama medie GSM)

Camere tropicale și calde, peste 24 C
150-200
Primavara si toamna, 18-24 C
250-300
Camere de hotel cu aer condiționat, 20-22 C
300-350
Nopti racoroase, 12-18 C
350-450
Iarnă rece și camere neîncălzite, sub 12 C
500-600

Graficul sugerează că nicio inserție nu acoperă fiecare climat pe care un distribuitor îl poate servi. Banda de 300 până la 350 g/m² tinde să fie cel mai sigur produs individual pentru camerele de hotel cu aer condiționat, motiv pentru care programele de ospitalitate se grupează acolo și de ce este greutatea cel mai des solicitată pentru o primă comandă de probă. Acolo unde un comerciant cu amănuntul poate enumera o singură greutate, banda de 250 până la 300 g/m² se vinde de obicei în timpul celui mai lung sezon pe piețele temperate, cu capacul și o pătură suplimentară care fac munca de ajustare. Cumpărătorii care pot transporta două greutăți văd în general cea mai puternică pereche în benzile de 250 până la 300 g/m² și 400 până la 450 g/m², deoarece acopera cea mai mare parte a anului fără un al treilea SKU. În practică, greutatea de umplere ar trebui să fie decisă împreună cu carcasa și prețul țintă de vânzare cu amănuntul, mai degrabă decât izolat, deoarece o umplutură mai grea într-o carcasă subțire pur și simplu produce o inserție grea care încă se simte rece.

Pentru o privire mai atentă asupra modului în care lenjeria de pat stratificată menține căldura în lunile mai reci, notele noastre despre cum textilele de casă oferă un plus de căldură iarna parcurgeți logica strat cu strat pe care comercianții o pot reutiliza în propriile planuri de cumpărare.

Hypoallergenic Summer Quilt Baby Safe Cuvertură de vară hipoalergenică pentru copii Funcție: Proiectată pentru nopțile fierbinți de vară și climatele tropicale, această pilota seersucker oferă o respirabilitate excepțională și un confort răcoritor. Este o textura șifonată unică... Vizualizare produs →

Greutățile ușoare sunt locul în care comenzile rapide de construcție apar mai întâi. O inserție de vară de la 150 până la 200 g/m² are foarte puțină umplutură pentru a ascunde o matlasare slabă, astfel încât modelul de cusături și senzația de mână cochilie prezintă întreaga impresie de calitate în mâna clientului.

Scrieți greutatea de umplere ca un interval cu o toleranță de cel mult plus sau minus 5 procente și confirmați echivalentul TOG în raportul de eșantionare.

Țesătură și cusături de coajă: inserțiile plapumei din două locuri eșuează

Majoritatea returnărilor nu sunt cauzate de umplere. Acestea sunt cauzate de umplutura care scapă prin înveliș, de deschiderea cusăturilor după prima spălare comercială sau de prăbușirea liniilor de matlasare, astfel încât insertul să devină o pungă liberă de fibre în mijloc și o coajă goală la margini.

Țesături de coajă

  • Bumbacul rezistent la puf, de obicei cu un număr de 200 până la 300 de fire și țesut strâns sau calandrat, este alegerea standard pentru umpluturi cu puf și pene.
  • Amestecurile de polibuton cu un număr de 180 până la 200 de fire oferă un preț mai mic, cu o durabilitate adecvată pentru umpluturile sintetice din programele hoteliere.
  • Învelișurile din microfibră de aproximativ 90 până la 110 g/m² se simt moi și rezistă la piling, și se potrivesc cu inserții alternative pentru puf care vizează poziționarea confortabilă în comerțul cu amănuntul.
  • Microfibră periată oferă o senzație mai caldă la mână, dar se poate absorbi mai repede, așa că este mai potrivită pentru programele de iarnă sau decorative decât pentru rufele cu rotație mare.
  • Numărul de fire este un număr de marketing peste un anumit punct; construcția, calitatea firului și finisarea contează mai mult decât numărul imprimat pe etichetă.

Cusături, matlasare și finisare a marginilor

  • Matlasarea cutie la 25 pe 25 cm sau 30 pe 30 cm păstrează umplutura distribuită; cutiile mai largi permit schimbarea, iar cutiile mai înguste adaugă costul forței de muncă.
  • Densitatea cusăturii de 8 până la 12 ochiuri pe inch este o bandă funcțională, cu capătul superior mai bun pentru umpluturi cu puf.
  • Construcția cutiei cu deflectoare, în care pereții din material textil separă canalele de umplere, este alegerea corectă pentru putere mare de umplere, dar adaugă material și timp de cusut.
  • Lipirea cu ultrasunete evită în întregime găurile de ac și reduce scurgerea fibrelor, deși se potrivește umpluturilor mai ușoare și compozițiilor specifice de înveliș.
  • Marginile pliate dublu sau cu țevi, cu bucle de colț sau urechi, protejează inserția și mențin-o ancorată în interiorul capacului.
  • Testele de alunecare a cusăturilor și de migrare a umplerii ar trebui să fie solicitate pe eșantionul de pre-producție, nu pe comanda în bloc.

Aceste detalii apar rar pe un citat de o pagină, tocmai de aceea ar trebui să fie enumerate în specificația tehnică. Un furnizor care nu poate descrie în scris densitatea cusăturii sau dimensiunea matlasării este probabil să interpreteze acești parametri în mod diferit la fiecare comandă.

Carcasa și cusăturile decid durabilitatea: specificați tipul țesăturii, dimensiunea matlasării, densitatea cusăturii și finisajul marginilor, deoarece umplutura funcționează doar la fel de bine ca construcția care o ține.

Dimensiuni insert plapumă: huse, paturi și standarde de piață potrivite

Nepotrivirile de dimensiune sunt una dintre cele mai frecvente cauze ale reclamațiilor clienților și aproape întotdeauna sunt cauzate de o alocație lipsă, mai degrabă decât de o eroare de tăiere. Cojile din bumbac țesute se relaxează și se micșorează ușor după prima spălare, astfel încât mărfurile exportate sunt în mod normal tăiate cu o alocație de contracție și acceptate cu o toleranță de aproximativ plus sau minus 2 cm. O inserție care măsoară cu câțiva centimetri mai mică decât husa va arăta întotdeauna subumplută, indiferent de câtă umplutură conține.

Dimensiuni obișnuite ale inserturilor de pilota în funcție de piață; dimensiunile de ospitalitate sunt de obicei personalizate pentru saltea plus o indemnizație de picătură.
Piata Dimensiuni comune ale insertului (cm) Nutes
Statele Unite ale Americii Twin 173 x 218, Full sau Queen 224 x 234, King 264 x 234 Cotat frecvent în inci; Queen conduce volumul
Regatul Unit Single 135 x 200, Dublu 200 x 200, King 225 x 220, Super King 260 x 220 Evaluări TOG utilizate pe scară largă în comerțul cu amănuntul
Europa continentală 135 x 200, 155 x 220, 200 x 200, 240 x 220 Dimensiuni metrice, adesea vândute cu huse asortate
Australia și Noua Zeelandă Single 140 x 210, Queen 210 x 210, King 240 x 210 Vândut local ca pilote sau doonas
Hotel și ospitalitate Queen 203 x 203, King 229 x 229, lățimi personalizate până la 260 Dimensiune pentru saltea plus picătură, deseori cu guse
Japonia și Coreea 150 x 210, 190 x 210, 200 x 210 Amprente mai mici, umpleri mai ușoare

Pentru un program cu ridicata, valoarea implicită sigură este de a cita trei dimensiuni și două greutăți în loc de șase dimensiuni și o greutate, deoarece erorile de dimensiune sunt mai ieftin de corectat la etapa de tăiere decât erorile de greutate de umplere. Cumpărătorii din sectorul ospitalității doresc de obicei ca insertul să se așeze puțin mai lat decât salteaua, astfel încât husa să se întindă peste părțile laterale, în timp ce cumpărătorii cu amănuntul tind să cumpere insertul la aceeași dimensiune nominală ca și husa. Confirmați ce logică se aplică înainte ca proba să fie tăiată și înregistrați-o în fișa de specificații.

Acordați alocația de contracție și o toleranță dimensională de plus sau minus de 2 cm în etapa de eșantionare, deoarece reclamațiile privind dimensiunea depășesc numărul reclamațiilor de completare în majoritatea datelor de retur cu amănuntul.

Aprovizionarea cu inserții de plapumă de la un producător: ce trebuie verificat

Atunci când cumpărătorii trec de la o companie comercială la un producător direct, structura costurilor se îmbunătățește de obicei, dar sarcina specificațiilor se transferă asupra cumpărătorului. Un furnizor de plapumă capabil ar trebui să poată descrie linia sa de umplere, capacitatea de matlasare și rutina de inspecție fără pregătire, deoarece acestea sunt cele trei domenii în care comenzile în vrac deviază de la mostre.

Capacitatea fabricii merită confirmată

Întrebați câte mașini de matlasare sunt în funcțiune, dacă umplutura este suflată mecanic sau manual, cum este relaxată carcasa înainte de umplere și câte piese poate completa linia pe zi. O cifră anuală de capacitate este utilă pentru scară, dar producția zilnică a liniei specifice care va rula comanda este cea care determină data livrării. Cumpărătorii care plasează comenzi mixte pentru plapumă, cuverturi, seturi de lenjerie de pat și protectoare de saltea ar trebui, de asemenea, să confirme dacă acele categorii se desfășoară pe același site sau între subcontractanți, deoarece producția divizată complică inspecția și consolidarea transporturilor.

Ceea ce aparține în fișa de specificații

  1. Material de umplere, denier sau putere de umplere și raport de amestec, acolo unde este cazul.
  2. Greutatea de umplere în gsm cu o toleranță explicită, specificată pe dimensiune.
  3. Compoziția țesăturii de coajă, tipul de fire, numărul de fire și finisaj.
  4. Dimensiunile modelului de matlasare, densitatea cusăturii și construcția marginilor.
  5. Dimensiuni finisate in centimetri pentru fiecare marime, cu toleranta.
  6. Etichete: conținut de fibre, instrucțiuni de îngrijire, cod de bare și țara de origine.
  7. Ambalare: raport de compresie, sac de polietilenă sau sac nețesut, dimensiunile cartonului și mărcile de expediere.
  8. Cerințe de testare, plan de eșantionare și nivelul de calitate acceptabil.

MOQ, termenul de livrare și structura prețului

Pentru inserții de plapumă personalizate, cantitățile minime de comandă încep de obicei în jur de 500 până la 1.000 de bucăți per dimensiune și combinație de culori pentru un program OEM și pot scădea atunci când o fabrică stochează deja carcasa și umplutura. Termenul de producție durează, în general, de la 25 la 45 de zile după aprobarea și depunerea eșantionului, capătul mai lung fiind aplicat umpluturilor de puf și cochiliilor imprimate. Umplutura este de obicei cel mai mare element de cost unic, urmat de țesătură, forță de muncă și ambalare, așa că o reducere de preț vine aproape întotdeauna de la unul dintre aceste patru articole, mai degrabă decât de la cheltuieli.

Testare, conformitate și documentare

  • Verificarea conținutului de fibre pentru a susține afirmația etichetei.
  • Formaldehidă, pH și rezistență a culorii pentru piețe cu limite chimice stricte.
  • Stabilitate dimensională după spălare, care protejează mărimea promisă.
  • Migrarea umpluturii și verificările rezistenței cusăturilor pentru produsele umplute.
  • Certificare terță parte, cum ar fi OEKO-TEX Standard 100, în cazul în care canalul de vânzare cu amănuntul o cere.
  • Testare de cădere și compresie a cartonului pentru transport maritim lung.
Pure Cotton Soft Comforter Set Set de cuvertură moale din bumbac pur Funcție prietenos cu pielea și respirabil: materialul din bumbac pur este moale și confortabil, bun pentru respirație și potrivit pentru umiditatea pielii sensibile. Absorbția și persp... Vizualizare produs →

Cumpărătorii care desfășoară programe de bumbac alături de programele sintetice deseori probează ambele înainte de a se angaja, deoarece inserțiile din bumbac se simt diferit în mână și au nevoie de o densitate ușor diferită a cusăturii pentru a evita urmele de ace de-a lungul liniilor de matlasare.

Inspecție înainte de expediere

O inspecție înainte de expediere la un nivel de calitate acceptabil de 2,5 pentru defecte majore este o practică standard. Punctele de control care contează cel mai mult pentru inserțiile de plapumă sunt distribuția umpluturii pe față, verificarea dimensională pe cel puțin trei piese pe dimensiune, siguranța cusăturii și a colțurilor, scurgerea fibrelor sub ușoară abraziune, acuratețea etichetei și consistența greutății cutiei. Inspectarea după ce mărfurile sunt comprimate și ambalate face mult mai dificilă detectarea migrației umpluturii, așa că aranjați inspecția înainte de comprimarea finală oriunde programul o permite.

Un producător de plapumă ar trebui să fie evaluat după metoda de umplere, capacitatea de matlasare și rutina de inspecție, nu numai după capacitatea anuală.

Îndrumări pentru îngrijire, spălare și depozitare de transmis

Instrucțiunile de îngrijire sunt un articol de specificație, nu o gândire ulterioară. Metoda de spălare pe care o imprimați pe etichetă determină ce combinații de umplutură și înveliș sunt acceptabile în primul rând, iar afirmațiile de îngrijire nepotrivite sunt o cauză frecventă a returnărilor pe piețele cu reguli stricte de protecție a consumatorilor.

Spălarea acasă

  1. Spălați dimensiunile mici și medii la 30 până la 40 C pe un ciclu delicat, cu o viteză de centrifugare redusă.
  2. Utilizați o mașină cu încărcare frontală acolo unde este posibil pentru a reduce solicitarea mecanică asupra cusăturilor.
  3. Pentru inserții de puf și pene, uscați la rufe la foc mic cu două sau trei bile de uscător pentru a restabili suprafața.
  4. Evitați înălbitorul și balsamvul pentru rufe, deoarece ambele afectează rezistența fibrelor și rezistența la apă.
  5. Uscați complet înainte de depozitare, deoarece umiditatea prinsă încurajează mucegaiul în interiorul umpluturii.

Spălare hotelieră și comercială

Spălătoriile comerciale se spală adesea la temperaturi mai ridicate, cu chimie mai puternică și cicluri mai lungi. Umpluturile sintetice tolerează acest model mai bine decât puf, care pierde mai repede suprafața și necesită o uscare mai atentă. Cumpărătorii din industria hotelieră ar trebui să testeze o probă prin ciclul de spălare prevăzut înainte de a aproba o comandă în vrac și ar trebui să se aștepte la o durată de viață realistă măsurată în cicluri de spălare și nu în ani. În cazul în care un hotel operează o spălătorie cu rotație mare, o inserție sintetică matlasată cu matlasare strânsă este de obicei specificația mai economică.

Depozitare

  • Depozitați într-un sac de bumbac sau nețesut respirabil, mai degrabă decât într-un sac de plastic sigilat.
  • Evitați compresia în vid pe termen lung, care reduce recuperarea suprafeței în umpluturi sintetice.
  • Păstrați zonele de depozitare uscate și rotiți stocul astfel încât unitățile mai vechi să fie folosite mai întâi.
  • Pentru umpluturi de lână, adăugați protecție împotriva molii în timpul depozitării prelungite.

Potriviți umplutura cu mediul de spălare înainte de a scrie eticheta de îngrijire și testați o probă prin ciclul de spălare real, mai degrabă decât o aproximare de laborator.

Întrebări frecvente despre inserturile de plapumă

Care este diferența dintre o inserție de pilota și o cuvertură?

O inserție de pilota este un strat umplut cu coajă simplă conceput pentru a fi utilizat în interiorul unei huse detașabile, în timp ce o cuvertură are în mod normal o înveliș decorativă sau imprimată și este utilizată așa cum este vândută. Inserția transportă căldura și se vede rar; consola face parte din designul lenjeriei de pat vizibile. Unele piețe folosesc termenii în mod interschimbabil, motiv pentru care fișele de specificații ar trebui să includă întotdeauna o fotografie de referință.

Ce insert de pilota GSM ar trebui să cumpere un hotel?

Pentru camerele cu aer condiționat, la temperaturi între 20 și 22 C, banda de 300 până la 350 g/m² este cel mai comun punct de plecare, cu greutăți mai ușoare pentru proprietățile tropicale și greutăți mai mari pentru camerele neîncălzite. Cumpărătorii din sectorul ospitalității ar trebui să confirme ciclul de spălare înainte de a fixa greutatea de umplere, deoarece spălarea agresivă reduce volumul în timp.

Un număr mai mare de fire este întotdeauna mai bun pentru o înveliș de plapumă?

Nu neapărat. Peste un anumit punct, numărul de fire spune foarte puțin despre durabilitate, iar o țesătură strânsă, rezistentă la numărătoarea inversă de 200 până la 300 de fire, adesea funcționează mai bine decât o țesătură mai mare. Calitatea firului, densitatea țesăturii și finisajul contează mai mult decât numărul imprimat pe etichetă.

Cât ar trebui să dureze o plapumă?

Durata de viață depinde de tipul de umplere, construcția carcasei și frecvența de spălare. Umpluturile sintetice utilizate în spălătoriile comerciale au, în general, cea mai scurtă durată de viață, în timp ce inserțiile de puf bine construite păstrate în uz casnic tind să țină la mansardă considerabil mai mult. Cumpărătorii ar trebui să definească durata de viață în ciclurile de spălare pentru programele de ospitalitate și în anotimpuri pentru programele de vânzare cu amănuntul.

Pot fi spălate la mașină inserțiile de pilota?

Inserțiile din poliester și microfibră sunt în general lavabile la mașină la 30 până la 40 C. Vatelia de bumbac se poate aglomera, dacă nu este perforată cu ace sau lipită. Inserțiile din puf și pene pot fi spălate, dar au nevoie de uscare cu rufe la căldură scăzută cu bile de uscător pentru a restabili suprafața, iar spălarea umedă repetată le scurtează durata de viață.

Care este cantitatea obișnuită de comandă minimă pentru inserții de pilota personalizate?

Programele OEM personalizate încep în mod obișnuit între 500 și 1.000 de bucăți pe dimensiune și culoare și pot fi mai mici acolo unde țesătura și umplutura sunt deja în stoc. Comenzile mixte între inserturi, cuverturi și seturi de lenjerie de pat permit uneori o cantitate mai mică per articol, deoarece fabrica poate consolida ciclurile de producție.

Furnizorii oferă atât puf, cât și umpluturi alternative?

Mulți producători consacrați de textile pentru casă gestionează ambele linii, deoarece cele două produse au echipamente de matlasare și finisare, dar diferă în ceea ce privește aprovizionarea cu materii prime, cerințele de înveliș și punctele de inspecție. Cumpărătorii care compară cele două ar trebui să le probeze la aceeași greutate de umplere pentru a vedea diferența reală în loft.

Cum verific calitatea cusăturii înainte de expediere?

Măsurați densitatea cusăturii pe cel puțin trei bucăți pe dimensiune, verificați dacă cutiile de matlasare sunt consistente pe față, trageți ușor de cusături și colțuri și confirmați că nicio umplutură nu iese sub ușoară abraziune. Distribuția umplerii pe inserție este cel mai rapid indicator pentru a stabili dacă linia de umplere funcționează corect.

Ce dimensiuni ar trebui să acopere un program de inserare plapumă angro?

Majoritatea programelor en-gros acoperă trei până la patru dimensiuni, de obicei un single sau twin, un dublu sau regina, un rege și uneori un super rege. Acoperirea fiecărei mărimi la fiecare greutate de umplere înmulțește inventarul fără a adăuga prea mult vânzări, așa că de obicei este mai bine să adăugați o a doua greutate de umplere înainte de a adăuga o a cincea dimensiune.

Cum ar trebui să fie ambalate inserțiile de pilota pentru export?

Ambalarea prin compresie reduce costurile de transport, dar afectează recuperarea podului, astfel încât raportul de compresie ar trebui convenit și testat mai degrabă decât lăsat pe linia de ambalare. Inserturile sunt de obicei ambalate în pungi de polietilenă sau pungi nețesute, apoi ambalate cu o greutate constantă pe cutie și semne de transport clare. Permiteți o perioadă de recuperare înainte de afișarea cu amănuntul când a fost utilizată compresie ridicată.

Cele mai multe întrebări privind insertul plapumei revin la o problemă: dacă specificația scrisă este suficient de precisă pentru ca o altă serie de producție să reproducă eșantionul aprobat.

Unde să mergi mai departe

Dacă construiți un program pentru plapumă, pilota sau cuvertură și comparați fabrici, începeți cu un furnizor care poate descrie greutățile umpluturii, construcția cochiliei și rutina de inspecție în numere, mai degrabă decât cu adjective și cereți o fișă de specificații înainte de un preț. Acea cerere unică separă foarte repede producătorii de comercianți.

Cereți fișa de specificații și planul de inspecție înainte de expediere înainte de a cere prețul, iar restul programului de insertii plapumei devine previzibil.